טיפסטר: איך ליצור חשיפות מרובות מושלמות

עומר קורט, 28/11/2017


צולם עם LC-A+ וסרט לומוגרפי Tungsten 64 (כבר לא קיים)

חשיפות כפולות ומשולשות (ומעבר לכך) שיוצאות מושלמות זה דבר שהרבה לומוגרפריות ולומוגרפרים מתקשים בו, למרות שזה דבר די פשוט וצריך לשים לב לכמה חוקים בסיסיים לפני שניגשים לכך.

לפני הכל, אני ממליץ לבחור סרט מסוג XR - extra range, (לומוכרום פרפל, טורקיז, רדסקייל 50-200) בשביל לתת עוד טווח דינמי לכל פריים אך אם תקפידו על הסעיף הבא תוכלו להצליח כמעט עם כל סרט.1. הכלל הראשון והקריטי ביותר הוא להבין את המשפט הבא: כמה שהמספר ברגישות נמוך יותר ככה הסרט איטי יותר (סרט ברגישות 100ISO יתאים לצילום ביום שמשי) - כמה שהמספר גבוה יותר ככה הסרט מהיר יותר (סרט ברגישות 1600ISO בד"כ יהיה בחירה טובה לצילום בלילה)


2. הכלל השני להצלחה שלנו מתחיל במד הASA\ISO - אם נצלם על אותו פריים שתי חשיפות, והסרט שטענו במצלמה הוא על רגישות של 100ISO, 'נרמה' את המצלמה ונכוון את מד הISO תחנה אחת קדימה - על 200ISO, שבשפת הצילום זה אומר חצי מרגישות הסרט. בשביל לבצע 3 חשיפות מאוזנות, נעלה את המד שתי תחנות קדימה: אם הסרט הוא 100ISO, נכוון את המצלמה ל400ISO ונבצע 3 חשיפות שונות על אותו פריים.


צולם בLC-A+ עם סרט לומוגרפי כרום 100 (כבר לא קיים :'( )

3. הכלל השלישי ידבר על סדר החשיפות שירכיבו את הצילום הסופי: אם תצלמו קודם את שמיים בהירים, ואז תמונה של הכלב שלכם, בתוצר הסופי תקבלו הרבה שמיים והכלב יעלם בדרך. אבל, אם תצלמו קודם את הכלב ואז את השמיים - תקבלו תוצאה סבירה בהרבה


צולם עם LC-A+ וליידי גריי 400 שנדחף ל-800

צולם בהולגה עם קודאק Elitechrome

4. הכלל הרביעי והאחרון הוא ללכת ע"פ שני חוקים לומוגרפיים חשובים ביותר, השמיני- "אתם לא חייבים לדעת מה ייצא לכם."  והעשירי- אל תדאגו בקשר לחוקים – תעשו מה שבא לכם תמיד!
צולם בLC-A+ עם לומוכרום סגול


צולם בהולגה, סרט צילום קודאק אקטהכרום

את זה למשל, צילמנו אני ואמא שלי עם הLC-A+ והלומוגרפי כרום 100 ז"ל.© כל הצילומים צולמו ע"י עומר ג'ו קורט