ראיון עם ברט אלן סמית', לומוגרפר אמריקאיהיי ברט, ספר לנו קצת על עצמך ומתי התחלת לצלם

אני ברט, לומוגרפר אמריקאי, יוצר סרטים ועיתוני שכרגע עובד במזרח התיכון. כשהייתי בבית ספר תיכון, הייתי בר מזל מכיוון שהיה לנו חדר חושך אמיתי שם, ושני הסבים שלי אהבו לצלם כך שנחשפתי לא מעט לעולם הצילום מגיל צעיר. המצלמה הראשונה שלי הייתי קנון EOS 630, קיבלתי אותה במתנה מסבא ואני משתמש בה עד היום.

ומה אתה עושה כרגע בחיים?

אני מתכונן לצלם סרט כאן בארץ על אלימות ודרי בית בתל אביב.

אילו מצלמות יש בבעלותך ומה המועדפת?

Canon EOS 630, Petri Color 35, Kodak Stereo CamerA, Smena 8M, Holga 135, Lomo Action Sampler, Agfa Isoly 100 וLC-A+ שהיא כרגע המועדפת עליי.

למה?

אני מאוד אוהב ונהנה מצילום רחוב וצילום דוקומנטרי, יש רגעים ספונטניים לחלוטין שלא ניתן ליצור מחדש. הLC-A+ הקטנה דיסקרטית, שקטה ומהירה. בדרך כלל אני יכול לצלם איתה מישהו ולהמשיך בחיי בלי שהוא אפילו שם לב שצילמתי אותו.מה המקום בישראל שהכי נהנת בו ולמה?

ישראל היא מקום מעניין לבלות בו עם המון תרבויות ועדות. אני מגלה דבר חדש כל שבוע! אבל, המקום האהוב עליי הוא הנגב. בעבר עבדתי כמה שבועות בחוות עיזים בערבה, באמצע שום מקום. זה חד משמעית היה אחד המקומות הכי שלווים שהייתי בהם בחיי.


אתה מאמין שבעוד חמש שנים תמשיך לצלם בפורמט האנלוגי?

לחלוטין. למדתי צילום וקולנוע בפורמט האנלוגי. כל עוד ייצרו 35מ"מ אני לגמרי אמשיך להשתמש בו.

מהו הסרט צילום האהוב עליך?

לאחרונה קיבלתי חזרה את הסרט לומוגרפי XPRO 200 הראשון שצילמתי אי פעם. לחלוטין אהבתי את הסרט ואת התוצאות שלו. אפילו שיתפו כמה מהתמונות בסדרת "לומוגרפיה מסביב לעולם" בלומוגרפי.קום שצילמתי במרוקו.

תן לנו כמה עצות בשביל להיות לומוגרפרים טובים יותר

1. כבר אמרו את זה לפני. אני לגמרי מאמין שהכל תלוי בכמה נצלם. כמה שנצלם יותר ונלמד מהתוצאות כך גם נשתפר. 

2. אם הקומפוזיציות נראות נדושות, צלמו בלי להסתכל. אם אתם משתעממים ואין לכם מה לצלם, נסו סרטים מיוחדים. 

3. אל תפחדו לצלם זר מוחלט - אבל בקשו לפני כן רשות. צאו וצלמו במקומות שאף פעם לא הייתם בהם, כמה מהצילומים הטובים ביותר יקרו לכם בטעות. קחו את המצלמה לכל מקום ותנו לדמיון לפעול.

ברט -מאחלים לך שתמשיך להנות מישראל ומהצילום, בהצלחה!


רוצים גם לכתוב לאתר שלנו? רוצים לשתף טיפ כזה או אחר עם הקהילה הלומוגרפית? דברו איתנו במייל [email protected]  או בדף הפייסבוק שלנו!