פילם סוואפ 2020: זוהר וניקול

לפני כחמישה חודשים התחיל להתבשל לו פרויקט חדש, מרגש ומפתיע - פרויקט הפילם סוואפ הראשון של לומוגרפיה ישראל! הפרויקט חיבר יחד 9 צמדי צלמים וצלמות במגוון גילאים, מכל קצוות הארץ (ואפילו מעבר לים) שהחליפו ביניהם סרטי צילום בצורה אקראית, בלי לדעת בכלל עם מי הם חולקים את הצילומים שלהם.


הפרויקט יצא לדרך בתקופה מאוד לא פשוטה לתנועה, ליצירה ולפיתוח סרטים במעבדה, בחלק מהתקופה שלושת הדברים האלו היו אפילו בלתי אפשריים, אבל שום דבר לא עצר את הצלמים והצלמות שלנו.

אז אולי כל התהליך לקח קצת יותר זמן מהמתוכנן, אבל אין ספק שהציפיה הארוכה לא הייתה לשווא.


אנחנו שמחים ומתרגשים מאוד לחשוף את תוצרי פרויקט הפילם-סוואפ שלנו. בכל פעם נפנה את הזרקור לאחד מצמדי הפרויקט כדי שיהיה בשביל מה לחכות :)


#8 זוהר שמר וניקול טובין

זוהר, 27 מתגוררת בחיפה.

"את המצלמה הראשונה שלי קניתי מהכסף שקיבלתי לבת מצווה ומאז היא השותפה שלי, רואה איתי את העולם.

מאוד התרגשתי להתחיל את הפרויקט. החיים בחיפה מלמדים אותי התבוננות מחודשת בחיים משותפים ובמרחבים מגוונים שפתית, תרבותית וחברתית. ככה שהפרויקט היה נשמע לי כמו הדרך הכי ויזואלית לבחון את זה.

לצלם מתוך מחשבה להשאיר מקום, להביט מתוך הבנה שהמציאות בפריים היא רק חלק מהתוצאה הסופית. ריבוד של מציאות בלי להתחשב בזמן מקום או אינטרפרטציה.
מרחב התמונה לא יביא רק אותי או רק מישהו אחר (שזהותו לא ידועה לי) אלא ינפיק מרחב מחודש שיכול היה להיווצר רק בעזרת שנינו.
מאוד קיוויתי שזה יצליח, חוסר הוודאות שתמיד מרגשת אותי בפילם הפכה להיות קצת יותר מטרידה.


הרגשתי כמו בבליינד דייט עם מישהו ששמעתי עליו המון ומעולם לא ראיתי. שמחתי נורא ועקבתי אחרי הרמזים שבתמונות כדי לפענח מי היה מאחורי העדשה.
אחרי שעברתי תמונה תמונה חמש או שש פעמים התחלתי להגיד לעצמי יכולתי כך או אחרת. האור, הזמן, הנושא.. אבל אלה סתם התקטננויות.

אתנסה בחוויה שוב, חד משמעית. יש משהו מסקרן בלעשות את אותו הניסוי אבל בצורה מתוקשרת או פחות מסתורית שממש מרחיבה את הקסם אל עולמות המעבדה.
זה מפתח את החשיבה הויזואלית לדמיין בשכבות, וההפתעה בסוף כל כך שווה את הסקרנות והמתח.
זאת הייתה חוויה נהדרת, להצליח לחלוק את היצירה שלי הייתה הרגשה מאוד משחררת וחיזקה אצלי את הרצון למתוח את גבולות המונח 'שיתוף פעולה'."

כדי לראות צילומים נוספים של זוהר לחצו כאן


ניקול, 26, מתגוררת ביפו, במקור מניו-זילנד.

"בזמן טיול בלונדון ב-2018 קניתי את מצלמת הפילם הראשונה שלי בשוק, מאז אין דרך חזרה. הקסם והיופי שטמונים בצילום אנלוגי שובים אותי כל פעם מחדש.

נהניתי מאוד לראות את פרויקט הפילם-סוואפ של ברט ומאיה, אז התרגשתי מאוד להיות חלק מהפרויקט הזה. מעולם לא עשיתי משהו דומה לזה, אפילו לא עשיתי חשיפות כפולת בכוונה, כך שלא ידעתי למה לצפות, אבל ידעתי שזה הולך להיות פרויקט כיפי ומעניין ששווה לקחת בו חלק.

כשהתקבלו התוצאות היה מרגש מאוד לגלות מה עבד ומה עבד פחות. מצד אחד, נהניתי כמעט לא לדעת מה צולם על הפילם שעל גביו אני מצלמת, למרות שהייתה רשימה של נושאים שצולמו על גביו, ומצד שני היה לי מעט קשה עם חוסר הידיעה על התאורה או הקומפוזיציות של השוטים שצולמו.

בוודאות אתנסה בחוויה שוב! נהניתי מאוד מהציפיה לתוצאות שלא היה לי מושג כיצד ייראו, אפילו אם חלקן היו כביכול מתוכננות. בעיני זה היופי בפילם-סוואפ.
מאוד שמחתי לקחת חלק בפרויקט. זאת הייתה הזדמנות בשבילי לשינוי פאזה וגרם לי לחשוב באופן שונה על צילום הסביבה שלי כדי לקבל תוצאות טובות ולגלות עוד דרכים וטכניקות של צילום פילם."

כדי לראות צילומים נוספים של ניקול לחצו כאן

ללל