ניסוי כלים: רום אליעז והלומוכרום פרפל

היי! שמי רום אליעז, אני בן 26 מירושלים וסטודנט לתקשורת צילומית במכללת הדסה.

התשוקה לצילום התחילה אצלי לפני כשלוש שנים כשבת הזוג שלי קנתה לי את המצלמה הדיגיטלית הראשונה שלי. מהרגע שהחזקתי את המצלמה בידיי, חיי השתנו לגמרי, התחלתי לקחת אותה לכול מקום, לא הפסקתי לצלם ולעשות עבודות בחינם כך שלאט לאט צברתי ניסיון ולקוחות והתחלתי לעבוד באופן מקצועי.

המסע שלי עם העולם האנלוגי החל ממצלמה מינולטה 120 ישנה שהייתה שייכת לסבא שלי ז"ל. לאחר הצילום הראשון איתה, הוקסמתי מהתוצאות: התאהבתי בצבעים, ב"לכלוך" ובסטייל הצילום והתהליך הכימי שהפילם עובר. מפה לשם כבר יש לי בסביבות ה5 מצלמות אנלוגיות ועוד 3 מצלמות דיגיטליות.

אני עוקב אחרי המון עמודי צילום ויום אחד נתקלתי בצילום שצולם ברול הלומוכרום הסגול. התאהבתי ברגע הראשון שראיתי את התוצאות ואת האקפט הפסיכודלי שהסרט נותן. מיהרתי לרכוש אחד בעצמי, אבל אז חיכיתי להזדמנות הנכונה לצלם בו..

במסגרת לימודיי בהדסה לקחו אותנו לטיול צילומי באילת וביום האחרון של הטיול נאמר לנו שנלך לצלם במצפה התת ימי באילת. חשבתי לעצמי שזו הזדמנות מדהימה להשתמש ברול הזה ומבחינתי, התוצאות היו פשוט עוצרות נשימה.

השתמשתי ברול במצלמת הקנון EOS33, מצלמה 35ממ שמתאימה לכל העדשות שאני עובד איתן במצלמה הדיגיטלית שלי אז בחרתי לצלם את הסרט עם עדשות 24-70 ו50 מ"מ.

העובדה שהסרט מוגדר כסרט עם טווח מוגבר ואני יכול לצלם ברגישות של בין 100 אסא ל400 אסא, נתנה לי גמישות במקומות חשוכים כמו האקווריומים הפנימיים של המצפה התת ימי ובמקביל יכולתי להשתמש בסרט תחת השמש החזקה והקופחת של אילת.

לאחר הפיתוח ניתן היה לראות שהפריימים קיבלו צבעים חזקים ודומיננטים של סגול ותכלת. אובייקטים מסוימים קיבלו צבעים אחרים ממה שנראה לעין, כלומר הים שהיה בצבע כחול עמוק פתאום נראה בצבע תכלת בהיר ואילו ההר שהיה ממוקם מולי נצבע פתאום בצבע ורוד חזק ואינטנסיבי.

דברים שאהבתי ברול הזה: צבעים משוגעים שנותנים פרספקטיבה לא רגילה על העולם ועל הפריימים שאנחנו רואים בדרך כלל. הגמישות של הiso, תוצאות הסריקה הגריין והתמונות הסופיות נתנו לי אהבה בלתי מוסברת לרול הזה.

דברים שפחות אהבתי: האינטנסיביות של הצבעים הייתה קצת קשה לי מדי והייתי שמח מאוד אם הצבעים היו יותר "רגועים" אבל לא משהו שאי אפשר לתקן בעריכה. בנוסף, זה רול מאוד ספציפי ולא הייתי משתמש בו לתמונות יום יומיות מה שקצת מגביל את השימוש.

אבל, לסיכום, מבחינתי מדובר על רול מומלץ ביותר. כן חשוב לצלם אותו עם מחשבה על הפריימים, הלוקיישן והתאורה שבהם הולכים לצלם, זהו רול שאוהב אור טבעי, ובשימוש נכון בשמש ניתן להגיע איתו לתוצאות מפתיעות ומעניינות.

לאתר של רום לחצו כאן, לעמוד האינסטגרם שלו לחצו כאן

- תודה רבה לרום אליעז על הכתבה ועל הצילומים הנפלאים. רוצים לכתוב לנו גם?  יש לכם טיפים מיוחדים? סדרת צילומים מעניינת שתרצו לשתף עם העולם? צרו עימנו קשר במייל [email protected] והצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו בה ניתן לשתף תמונות ולשאול שאלות: לומוגרפיה ישראל


לרכישת הרול בפורמט 35 מ"מ לחצו כאן, לרכישה בפורמט בינוני\120, לחצו כאן