לומוגרפיה בעידן הרשתות החברתיות

אבי כהן, 7/11/2013

 

תיעוד, לייףסטייל, פילם, פליקר, טאמבלר ואיך הכל מתחבר יחדיו?

זה כמעט בכל מקום שנרצה לקבל השראה או סתם לראות תמונות זה קיים. הפליקר מלא בזה הטאמבלר נושם את זה לכולנו יש את זה בסמארטפונים והכל קוסם לנו כל כך עם מכנה משותף אחד.

תמונות הפילמים! אם רק נפתח את הטאמבלר נקבל תמונות פילם העוברות את המיליוני צפיות וריבלוגים, בפליקר קיימות קבוצות המונות כעשרות אלפי צלמים  צעירים המפרסמים תמונות פילם. וכן יש לכולנו את האפליקציה הזאת ששמה את האפקטים היפים האלה – 'אינסטאגראם' כדי שגם מי שאין לו מצלמה יוכל להנות.

ישנם כמה אספקטים לתופעה הזאת בעידן טכנולוגי רובץ מגהפיקסלים בכל פיסה קטנה.

הראשון הוא איכות (במקרים של תמונות פילם מקוריות) – בקצרה פילם כנראה תמיד יישאר עמיד יותר ואיכותי יותר מכל קובץ דיגטלי כיוון שהוא מוצר כימקלי – חיישני המצלמה מנסים לחכות אותו וכמו כן ההמרה הדיגטלית הנעשית לפילם מתבצעת בעזרת סורקים המשתנים יחד עם התקדמות הטכנולוגיה .

האספקט השני הוא הרגש – הסיבה העיקרית מעבר לאיכות הפילים היא הרגש ואם נדייק יותר אז הנוסטלגיה . ה'אינסטגראם' כולו בנוי על הרגש הזה וכך גם התפתחה פעילות הפילם בעידן שלנו . כולנו מרגישים צורך נוסטלגי מסויים לתמונות הממשיות או לאיכות שלהן . נוסף לכך הוא הרגש שיש בפילם – ההמתנה לפיתוח , הקליק , הריח של המצלמה ושל סרט הצילום , ההתעסקות – דברים ששכחנו קצת בעידן של מצלמה-תמונה-פייסבוק.

אז מה קרה כאן ? קרה כאן תהליך מסויים שהאחראים המרכזיים בו הם ילידי שנות ה90-80 שחוו משני העולמות . חלקם עדיין בתחילת שנות ה2000 לא היה עם מצלמה דיגטלית . ופתאום במבט לאחור התמונות של פעם יותר שוות. הם המשיכו לצלם בפילים בקהילות קטנות – התיעוד נעשה מעניין יותר וכך בהתאם גם הלייף סטייל שלהם בהתאם. התחילו לחזור לצלם בפילם במצלמות פשוטות של point and shoot  וחד"פ את הרגעים הקטנים ..וזה תפס תאוצה בבלוגים של טאמבלר ופליקר ..לאט לאט זה התחפתח ואת החד"פ וpont and shoot החליפו מצלמות הSLR  והלומו.. התיעוד בפילים הלך והקביל את עצמו לעולם הדיגטלי כמעט באופן שווה היום בטאמבלר\ פליקר אפשר לראות תמונת פילם של עוגות\רגליים\ נעליים\ בקבוקי בירה לא נראה לי שלפני 15 שנה צילמו דברים כאלה בפילם. אבל בכל זאת ה"מהפכה" צלחה ויותר ויותר צעירים מתחילים לחזור להשתמש בפילים, אחרים לוקחים מההורים ומהסבים וסבתות ומתחילים לצלם.

מה ההבדל בין צילום אנלוגי של חיי היומיום לתמונה בפלאפון? המחשבה, מתבצע כאן תיעוד אפשר להגיד מושכל יותר. יש משפט שאומר שככל שמגבילים אותך היצירות גוברת- אותו דבר בפילם . יש לך ברב המקרים 36 תמונות , אתה חושב לרב לפני כל תמונה גם אם היא תיעוד של הרגע וגם אם לא חשבת תוכל להתרפק עליה רק לאחר הפיתוח . דיברתי על רגש – אז אפשר בקלות לחבר את האיכות שדיברנו עליה והזדהות עם אותם רגעי תיעוד וקיבלנו את נוסחת הקסם של הפילם בתיעוד.

אבי פלויד כהן.