אינדיספוסיבל - חד פעמי זה הכי אחי

אבי כהן, 22/1/2014

 

אינדיספוסיבל קונספט!

שבוע אחד מצלמה חד פעמית אחת 24 פריימים . צא לדרך!

 


זה היה עוד יום שהלכתי לדואר עם פתק של חבילה מחו"ל . חשבתי שמדובר בעוד דבר שהזמנתי מאיביי או עוד חילופי מתנות עם חברים מחו"ל לקראת החגים. לפתע קיבלתי חבילה קטנה מאוסטרליה. פתחתי את החבילה ובתוכה חיכתה לי מצלמה חד פעמית חוברת הוראות לא מהסוג שרגילים לראות ופתק שעליו רשום  : "אותגרת " (באנגלית ) . בן רגע נכנסתי לאתגר שבועי שנקרא אינדיפוסיבל קונספט! קיבלתי מצלמה חד פעמית מסוג Fujifilm outdoor ללא פלאש ומעתה למשך שבוע אני באתגר לצלם רול פילים שלם .. לאחר שדלתי קצת מידע לגבי המצלמה הבנתי שיש בידי "נטל" . היא מצלמת במהירות קבוע של 1\125 וצמצם f10  למזלי טעונה בסרט שמהירותו 800 (למי שכרגע קרא בסינית מדובר בתנאים לאור יום עד דמדומים על מנת שהתמונה תצא ברורה ולא חשוכה ) ובנוסף להכל העינית מעוותת ומטושטשת (רק תלונות). כמו כל אחד שצריך עזרה מיד ניגשתי לפייסבוק וניסיתי לגייס כמה שיותר חברים שיצטלמו (בעקבות הדרישות של האתגר שניתן לי ) מהר מאוד התחלתי לחוש שמאינדיפוסיבל זה הופך לאימפוסיבל , יש לי רק אור יום לצלם, אנשים עובדים \ לומדים\צבא וזה בנוסף לנושאים שלי יש לטפל .אתגר או לא אתגר?

למען האמת זה לאט לאט התחיל לזרום והאתגר הוא בהחלט קשה שלא כמו בפילים רגיל שאני יכול לצלם על אותו נושא כמה פריימים שבא לי (אם להתפרע רול פילים שלם ) ויתרה מכך בדיגטלי , כאן יש לי תמונה אחת לסיטואציה אחת . ללא דרך חזרה .אז מצאתי את עצמי הולך עם החברים שעות ומסתובב ומדבר ובסוף נותן קליק אחד . האתגר הוא לרכז את כל הסיטואציה לתמונה אחת מכל הזמן הזה . זה לא פשוט כמו שזה נשמע אבל בהחלט נותן מחשבה לכל פריים וגורם לעצור ולהסתכל.  למרות נטל המצלמה זה דרש ממני המון יצירתיות וריכוז ובעצם השבוע שלי נהפך להיות שבוע בעקבות מצלמה.

ככל שהשבוע התקדם התרגלתי למצלמה , בסופו של דבר היא שוקלת 100 גרם ונכנסת לכיס וממש קומפקטית וכיפית ובאמת שהאתגר הזה שנראה כל כך בלתי אפשרי הופך להיות חוויה של ממש. ואז יום חמישי שנותרו לי 8 תמונות מגיע ההפתעה והגלגל שמסובב את הפילים נתקע , כל הניסים והנפלאות קוראים רק לי כמובן. יש לי 16 תמונות ואני צריך להגיש 24 מתוך ה27 שיש לי בפילים. לא הרמתי ידיים ויש אילתרתי חדר חושך בחדרי , נהפכתי בן רגע למתקן מצלמות חד פעמיות והמצלמה חזרה לפעולה.

בסופו של דבר השבוע הסתיים ואיתו הרול פילים. נהנתי לצלם ומהאתגר שדוחק אותך להוציא את היצירתיות גם אם ברשותך חתיכת מצלמה הכי זולה ופשוטה שיש. בסופו של דבר כמו הפתגם הנדוש "זה לא המצלמה זה הצלם" . אינדיפוסיבל קונספט הוא פרוייקט בן שנה וקצת האתגר שאני לקחתי חלק בו הוא אתגר ספציפי אבל כל אחד יכול לקחת מצלמה חד פעמית ולהשתתף בפרוייקט וממש לשתף אותו בעולם בעזרת האתר שלהם. לפני ששלחתי את התמונות שלי יצא לי לשוחח ולראיין עם מייסדי הפרוייקט סטיוארט 


שלום סטיוארט, ספר לי קצת על אינדיפוסיבל קונספט, מאיפה זה התחיל?

-אינדיפוסיבל קונספט נבע תחילה מהרעיון הראשוני של לעשות תערוכה בגלריה שתתמקד בעולמות של 10-15 אנשים מכל קצוות העולם ומתחומים שונים החל מפוליטיקאים , מפורסמים ועד להומלסים. הרעיון התפתח מזה וחשבתי שזה יהיה מקיף יותר וחברתי לעשות אותו אינטראקטיבי. בעצם לבנות קהילה בעלת בסיס מאחד. במקרה הספציפי הזה הדבר גורם לאנשים לתעד את חייהם דרך מצלמה חד פעמית כפי שהם רואים ומנתחים את סביבתם. ברגע שאדם מחזיק ומצלם במצלמה זה נהיה באופן אינסטינקטיבי הדרך שלו לספר סיפור ע"פ הראיה שלו.

אני מניח שהתחלתי את הרעיון בלנסות לבנות קהילה של אנשים שרוצים לאמץ טכניקה ומדיום ישן יחסית , לקחת פסק זמן ולהסתכל על היופי שמסביבנו , זה העולם שלנו! הקונספט כרגע רץ ומנוהל על ידי , אני מקבל המון ממנו וזה בעיקר נותן לי השראה להמשיך ולפתח אותו. אני תמיד שמח לקבל מימון או הצעות שיתוף פעולה עם חברות או סתם עם אנשים יצירתיים שרוצים לעזור.


 למה מצלמה חד פעמית? הרי אני יכול לקחת כל מצלמת פילים שיש ברשותי לשים בה רול וללכת לצלם שבוע.

אינדיפוסיבל קונספט מבוסס על ביטול כל העניין ה"מכני" של הצילום ופשוט לאפשר לכל אחד לצלם ולתעד את המרחב האישי שלו, בין אם אתה צלם מקצועי, חובבן או שזאת הפעם הראשונה שהחזקת מצלמה.  מכאן מגיעה הבחירה של מצלמה חד פעמית לרב היא קטנה , קומפקטית , מותאמת לכל אחד ונותר רק ללחוץ ולסובב את הגלגל . הסיפורים והרגעים שעוברים בתמונות יחד עם התחושה של המעורבות והשייכות לקהילה זה  המהות והיופי האמיתי באינדיפוסיבל קונספט.  אנחנו באמת מקווים שלכל אחד שלוקח על עצמו את העניין הזה כיף מההרפתקה! כי בסופו של דבר המעורבות והשיתוף הן אלה שגורמות לקהילה הזאת לחיות ולפרויקט לגדול ולהצליח.

למה שבוע? אני אישית לפתע הרגשתי שזה מעט מאוד זמן ל24 תמונות (שיצאו טובות) , זה הופך את העניין לאתגר ממש (לא שיש לי בעיה עם אתגרים אני דווקא אוהב את זה ).

אנחנו אוהבים להגביל את הזמן לצלם 24 תמונות כי ככה בעצם הפרוייקט לא נמשך יותר מידי זמן ומצליח לפעול על בסיס כמעט יומיומי . אנחנו לא רוצים שימשכו את העניין לחודש כי אנחנו גם אוהבים את האתגר שבלצלם רול פילים שלם ומגוון בשבוע. משתתפים מוזמנים להשתתף יותר מפעם אחת (כל פעם שבוע) וככה אין את ההרגשה שיש לך רק הזדמנות אחת. אנחנו מרגישים ששבוע זה מספיק זמן לצאת ולצלם ולתפוס רגעים מגוונים מהעולם. אני אישית אוהב את החד פעמי והמגבלות שיש לך זה מפתח לך את היצירתיות וגורם לך לצאת מהקופסא. אם יש לך אירוע או חג בפתח אתה תמיד מוזמן לקחת מצלמה חד פעמית לקחת שבוע ולעשות את האתגר ולשתף אותנו.

שמתי לב שאתם מקבלים הרבה מצלמות חד פעמיות מרחבי העולם ומפתחים לאנשים את הפילים וסורקים להם , זה לא הופך את הפרוייקט ליקר ?

נכון, הקמת הפרוייקט דרשה כסף . אנחנו שלחנו את המצלמות לאנשים ברחבי העולם ,קיבלנו חזרה  ופיתחנו וסרקנו את הפילים .דבר שקורה גם היום במקרים מסויימים (בעיקר לתושבי אוסטרליה, מקרים ספציפיים ותחרויות פנימיות ) זה לא עולה מעט אבל זה שווה את ההשקעה בחלק מהמקרים. ברגע שאינדיפוסיבל צבר תאוצה והפרוייקט גדל בכפר הגלובלי הוצאנו קווים מנחים וביקשנו שהאנשים ירכשו לעצמם את המצלמות (חוץ מהתחרויות) , מצלמה חד פעמית עולה בין 3 ל15 דולר זה משהו שאפשר להרשות לעצמך. בנוסף ביקשנו שתמונה אחת מהרול פילים תהיה תמונה שלך עם המצלמה שנוכל לראות שבאמת השתמשת עם מצלמה חד פעמית (הרי לא ניתן לעשות מניפולציה על הרול פילים עצמו ) , כמו כן ביקשנו גם לפתח ומי שיכול שיסרוק וישלח לנו באימייל ומי שלא שישלח את הסרט מפותח ואנחנו נסרוק לו. אנחנו עדיין מקבלים תערובות ולאט לאט מקבלים יותר אימיילים עקב התפשטות הפרוייקט ברחבי העולם. זה מאוד עוזר לנו כלכלית לקבל אימיילים ושהתהליך נעשה בידי הצלם. תחשוב איזה כיף זה לקום בבוקר ולקבל אימייל עם 24 תמונות ממישהו שאתה לא מכיר מהקצה השני של העולם .

כשאתם מקבלים את הפילים או אימייל , יש איזה קווים מנחים או חוקים שאתם פועלים אם לפרסם תמונות או לא?

אנחנו לא רוצים להניח יותר מידי מגבלות על אנשים שרוצים להשתתף בפרוייקט . אנחנו רוצים שכל אחד יפרשן את העולם בדרך שלו ולנו זה בסדר כל עוד מי שמחזיק במצלמה ומצלם הוא מאושר. אנחנו כן פועלים על פי קווים אתים מקובלים בעולם , עם כל החופשיות לא ניתן לאף אחד להיפגע . אנחנו סומכים על מי שמשתתף בפרוייקט שנקבל דברים נפלאים, אחרי יותר מעשרת אלפים פילים שהתקבלו אני יכול להגיד לך שאנחנו שקטים ונדע לזהות מיד משהו חריג. במילותיו החכמות של מאן ריי :" כמובן, תמיד יהיו כאלה שיסתכלו על הטכניקה ושישאלו איך? , יהיו את הסקרנים שישאלו למה? , אישית אני תמיד מעדיף השראה למידע. " אנחנו אוהבים את התמונות כחומר גלם לאינטרפרטציה לעולמו האישי של הצלם. זה מדהים מה אפשר לקבל עם מצלמה חד פעמית וברב הפעמים זזה, לא סתם יש למצלמות החד פעמיות איזה זוהר. אתה לא יכול ללטש חרא אבל בהחלט אתה יכול לגלגל אותו בנצנצים אבל זה לא יגרום לו לנצוץ . זה הכל עניין של כיף, סיפורים ורגעים. אנחנו נהנים לחלוק את היצירות של האחרים ועל העבודה הטובה שהם עושים , אם הצלחנו לתת להם טיפה יותר חשיפה לסיפור שלהם ולהם אז אנחנו שמחים ועשינו את שלנו.

מה הלאה? מה העתיד של של אינדיפוסיבל קונספט? הוא הולך להישאר ככה או שאתם לוקחים אותו צעד קדימה ומפתחים יותר את הרעיון?

מלבד להפיץ יותר את הפרוייקט ושיותר אנשים ברחבי העולם ישתתפו בו , אנחנו עובדים על ספר שיצא באמצע 2014 וניתן פרטים בקרוב למי שרוצה  לקחת חלק. ישנן גם פעילויות אחרות מתוכננות הן במרחב האינטרנטי והן במרחב הפיזי וזה כולל את התערוכה השנייה של אינדיפוסיבל. ושוב כמובן אנחנו פתוחים תמיד להצעות ונשמח לשתף פעולה עם כל אחד ואחת או בעצם אתם.

יש לכם איזה מסר שאתם רוצים למסור לישראלים שהולכים לקרוא את הכתבה?

למעט אתה , לא היו לנו אף פעם פניות מהחלק הזה של העולם , אנחנו ממש נשמח לראות ישראלים משתלבים בפרויקט כדי להראות לנו את הפרספקטיבה האמיתית של החיים בישראל ולא כפי ששאר העולם רואה אותה בחדשות (במובן של הכיף כמובן ).  מזמין אתכם לקחת חלק בפרוייקט , אתם תמיד מוזמנים, בכל זמן לקחת מצלמה חד"פ ושבוע ולצלם. 

זהו, חברים יקרים - לומוגרפיה ישראל מזמינה אתכם ליטול אל ידיכם מצלמה חד פעמית כלשהי ולקחת חלק בפרוייקט! נשמח לראות שיתופים בקהילה שלנו