סיפורים מתוך מצלמה רוסית קטנה

עומר קורט 6/10/2013

 

בגיל 15, לא לפני הרבה מאוד זמן, זו הייתה פנטקס כלשהי שנתנו לתלמידי קורס הקיץ במרכז מאירהוף של מוזיאון ת''א לאמנות. כבן למרצה בכירה ועוסקת באמנות תמיד התעניינתי באמנות אך רק לצילום נשאבתי בקלות רבה.

לא הרבה זמן אחרי החלטתי שהגיע תורי לרכוש את מצלמה, התכנון היה על איזה דגם דמוי SLR של פוג'יפילם אך החסכונות היו צריכים ללכת על מחשב חדש ונשארתי עם מעט מאוד כסף, סכום שהספיק אך ורק למצלמה דיגיטלית פשוטה. כזאת שאי אפשר אפילו לשלוט על החשיפה בה. באותו זמן נחשפתי בפעם הראשונה למצלמות הצבעוניות האלו שמטורפים קונים, אי אפשר לראות את התמונה אחרי שמצלמים, אין לדעת למה לצפות כי הכל פחות או יותר בגדר הפתעה, והעדשות – העדשות עשויות מפלסטיק. כיאה לנער סקרן חיפשתי עוד ועוד מידע על צעצועי הפלסטיק האלו, לומו-לומוגרפי-לומוגרפיה. ישר הבנתי שמסתבר שאני לא היחיד שסקרן ותוך חודש של הזלת ריר על דיאנה+ וLC-A+  הגיע גם תורי להתעסק עם מצלמה כזאת.


קניתי דיאנה. כזאת שמצלמת על הפורמט המקולל ומקולקל, 120, החלטתי חיש מהר לרכוש גם את המתאם שמאפשר לצלם על סרט 35ממ, והשתעשעתי איתה כמה חודשים עד שהחלטתי להוסיף עוד ועוד מצלמות לאוסף, מין התמכרות כזאת- קניתי כמה מצלמות רוסיות גרועות שהתפרקו לי אחת אחרי השניה, הוספתי הולגה, חסכתי לLCA+ והחזקתי גם אולימפוס OM10 מעולה.

אחרי מעט מאוד זמן נזכרתי במטרה הראשונית בגללה התחלתי לצלם- תיעוד השנים האחרונות של הילדות. המטרה הזאת התבטאה ב'ניסויים' בסרטי שקופיות חשיפות מרובות, התעללות במדיה, בעצמי, שפיכת מלא כסף על פיתוח ועוד סרטים. אפשר להגדיר את זה כיותר מהתמכרות,  צילום היה ועדיין דרך חיים בשבילי. גם אם אני לא כל יום לוקח איתי מצלמה אני לא חושב שיש כלי יותר חשוב ממנה.


לומו קומפקט אוטומט. כמה זמן פינטזתי על המצלמה הזאת, למרות שהיא עולה הרבה פחות מכל מצלמה דיגיטלית בימינו משהו בה מאוד יוקרתי. עדשת הזכוכית המעולה, האמינות, הכיף-אלו דברים שמרגישים ומבינים רק כשמצלמים עם המצלמה הספציפית הזאת, ואת אלו לא הרגשתי עם אף מצלמה מקצועית או סתם מצלמת פילם רוסית אחרת.


אזרתי המון אומץ. שמתי במשך כמה חודשים כסף בצד (בכל זאת, תלמיד תיכון) וקניתי אותה לעצמי, והיא הייתה שם, חיכתה לאדם שיוציא אותה מתוך קופסת העץ היפה שבה היא נמצאת, ויטען אותה בסרט צילום פשוט.

לקח לי המון זמן להתמסר אליה, מצלמה היא בול כמו בחורה, אם היא לא נוחה לך זה פשוט לא זה, זה לא יעבוד, אך התחושה שלי היא שהיא תזרום עם כל אחד ואחת, אין לה סטנדרטים, היא רק רוצה מישהו שיטפל בה יפה